Důsledky jednoho prokletí ….

1-Caligula1Jiří Purš

Zajímavou charakteristikou některých mincí císaře Caliguly (vláda od 16. 3. 37 do 24. 1. 41 n.l.) je odstranění označení části císařova jména z jeho mincí. Tato úprava proběhla po rozhodnutí senátu o odstranění symbolů připomínajících zemřelého císaře z veřejného života (Damnatio memoriae). Do mincoven byl doručen pokyn o likvidaci všech zásob mincí a tak aurei, denáry a všechny nižší nominály byly postupně přetaveny. Problém byl v tom, že na rozdíl od šetřivého Tiberia, který zanechal po své smrti obrovské zásoby hotovosti jak ve své soukromé pozůstalosti tak ve státní pokladně, Caligula veškeré zásoby svého strýce utratil. Nepomohly ani vynalézavé metody "půjček", nepomohlo zavedení svérázných daní. Výsledkem byla nejen prázdná kasa císařova, ale i státní. Známý je i názor císaře Nerona na adresu

2-Caligula2této situace, který nalezneme v Suetoniových Životopisech dvanácti císařů: "Svého strýce Gaia chválil a jemu se podivoval jenom z toho jediného důvodu, že v krátkém čase promrhal obrovské jmění, které po sobě zanechal Tiberius".

Z tohoto pohledu již tedy nebylo v mincovnách co přetavovat. Na druhé straně v celé říši kolovalo obrovské množství mincí s "podobným" Tiberiovým a Augustovým portrétem což umožnilo zamaskovat Caligulu odstraněním jeho jména. Claudiův byrokratický aparát problém řešil několik let velmi důkladně na základě pokynu, že jakékoliv státní výplaty nemohou být realizovány s mincemi nesoucí portrét "prokletého" císaře a ten kdo by platil na veřejnosti neupraveným "Caligulou" se dopouští urážky republiky, respektive císařství. Samotné odstranění se často provádělo obroušením, odseknutím nebo jiným převážně mechanickým odstraněním počátečních písmen C, C C nebo celého počátečního nápisu C CAESAR, viz obr. 1. Tato nařízení se asi prováděla formálně a ne vždy dostatečně pečlivě, viz. obr. 2. Na obou vyobrazení se jedná o Caligulův sestercius ražený v roce 40 - 41 n.l. s opisem aversu: C CAESAR DIVI AVG PRON AVG P M TR P IIII PP (RIC I - 53, Cohen 26).

 

Literatura:
A. Banti a L.Simonetta: Corpus Nummorum Romanorum, vol XIII, str. 14, 109/3. Sutherland, C. H. V. : RIC I.
Gaius Suetonius Tranquillus : Životopisy dvanácti císařů, Svoboda 1998, kniha šestá, odd. 30
D. Vagi :Coinage and History of the Roman Empire, Coin Word, 1999, Ohio. CNG katalog Nr. 40, 1996, str. 163

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz