Těšíme se s Vámi na další aukci, která začíná dne 05.10.2024. Vaše zboží rádi přijmeme do 31.08.2024.

Nejdražší mince světa

Roman Veselý

V aukci Sothebys and Stacks v New Yorku byla dne 30. července 2002 vydražena zlatá dvacetidolarová mince z roku 1933 za neuvěřitelnou cenu 7.590.000,- US dolarů. Byl to jediný exemplář tohoto ročníku, který se dochoval. Celý náklad tohoto ročníku byl dle nařízení prezidenta F. D. Roosevelta pozastaven a pak roztaven. Bylo rozhodnuto, že banky již nesmějí žádné zlaté mince vydávat a tento ročník byl skutečně posledním ročníkem ražby zlatých mincí.

Tento jediný exemplář zlatého dvacetidolaru 1933 byl v roce 1944 vyvezen do Egypta pro legendární sbírku krále Faruka. Zcela jistě se jedná o stejnou minci, která byla vydražena ve výše uvedené aukci. Dražbě předcházel pět let trvající soud, který určil, že mince se nachází legálně v privátních rukou.

Je zcela výjimečné, aby byl znám u mince jen jediný exemplář. Přesto cena zaplacená za tuto minci vysoce převyšuje ceny dosažené za jiné unikáty. V současné době lze těžko očekávat, že by se této ceně mohla nějaká dražba jiné mince alespoň přiblížit.

Pro srovnání uvádíme, že v našich českých aukcích byla zatím rekordní cena za jednu minci zaplacena v 6. aukci společnosti Aurea Numismatika dne 7. prosince 2002. Jednalo se o speciální aukci sbírky význačného českého numismatika Antonína Prokopa restituovanou z Národního muzea. Za stejnou cenu 1.100.000,- Kč se zde prodaly dvě vzácné carské ruské mince. Byly to novoděl rublu 1723 z moskevské mincovny a zkušební ražba 1 rublu 1726 z petrohradské mincovny. Vzhledem k tomu, že v květnu 2003 bude společnost Aurea dražit druhou část výše zmíněné sbírky, může být tento český rekord brzy překonán.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz