Těšíme se s Vámi na další aukci, která začíná dne 05.10.2024. Vaše zboží rádi přijmeme do 31.08.2024.

Nejdražší ruská mince světa prodána na aukci v Praze

1-170aRoman Veselý

Nestává se často, aby zraky sběratelů a obchodníků z celého světa byly upřeny na některou z tuzemských aukcí, proto můžeme s radostí konstatovat, že se tak v posledním půlroce stalo dokonce dvakrát. Poprvé v prosinci minulého roku a podruhé v květnu letošního roku, kdy aukční společnost AUREA Numismatika s.r.o. nabízela soubor ruských mincí a medailí ze sbírky sběratele a obchodníka Antonína Prokopa, jejíž větší část byla vrácena v restituci potomkům tohoto sběratele. Menší část této unikátní sbírky odkoupilo do svých sbírek Národní muzeum, jednalo se převážně o zlaté mince a medaile, v menší míře stříbrné a z ostatních kovů, v každém případě vysoce vzácné až unikátní ruské ražby, některé z nich nejsou zastoupeny ani ve sbírkách petrohradské Ermitáže. Tímto nákupem se Národní muzeum zařadilo mezi několik málo světových muzeí, které se mohou pyšnit velmi kvalitní sbírkou ruských ražeb.

2-170bPrávě tato restituovaná část sbírky byla předmětem aukčního prodeje, celkem bylo nabídnuto ve dvou aukcích přes 1000 ks mincí a medailí všech ruských carů počínaje Petrem I. Velikým až po posledního ruského cara Mikuláše II. Celý soubor byl nabízen ve dvou aukcích, ke každé aukci byl vydán samostatný katalog pod názvem Sbírka Antonína Prokopa 1. a 2. část, předmluvu k 1. části tvořil příběh sběratele Prokopa včetně pohnutého osudu jeho sbírky.

Vysoce kvalitní sbírka s dobrým původem, který jednoznačně zaručoval pravost nabízených mincí a medailí, transparentní způsob prodeje včetně zvláštního katalogu, reklama v zahraničních sběratelských časopisech, na internetu i osobní kontaktování obchodníků a sběratelů ruských mincí přinesla nad očekávání výborné výsledky. Osobně nebo prostřednictvím telefonu a písemných příkazů se aukcí zúčastnilo několik desítek dražitelů z celého světa (Izrael, USA, Kypr, Irsko, Nizozemí, Velká Británie, Německo, Rakousko, Ukrajina, Bělorusko, Rusko). Již v první části bylo dosaženo několik tuzemských aukčních rekordů, které několikanásobně překročily dosavadní nejdražší prodeje, hned dvě mince byly prodány shodně po 1 100 000 Kč a celá aukce vzbudila senzaci v numismatickém světě. Druhá aukce pak byla doslova bombou, která zařadila aukční společnost AUREA Numismatika s.r.o. mezi přední světové numismatické aukční síně. Úspěch první aukce přilákal ještě více dražitelů a rekordní ceny byly ještě několikrát překročeny. Položka č. 170 - zkušební rubl carevny Anny z roku 1730 ražený v počtu pouhých 36 ks byl prodán za neuvěřitelnou cenu 5 000 000 Kč a je onou nejdražší prodanou ruskou mincí světa všech dob. Další položky dosáhly také neobyčejně vysokých cen, pol. 268 - tzv. rodinný rubl z roku 1835, ražený též v počtu 36 ks byl prodán za 3 200 000 Kč, pol. 207 - rubl Petra III. z roku 1762 byl prodán za 2 400 000 Kč a tak by se dalo pokračovat dál. Celkově byl dosažen v obou aukcích nikým nečekaný a opravdu rekordní obrat v celkové výši 55 000 000 Kč.

Závěrem můžeme konstatovat, že se ukázalo jednoznačně správné rozhodnutí prodávat tuto sbírku prostřednictvím aukce, nabízené mince byly prezentovány dlouho před aukcí, byl vytištěn kvalitní katalog, který zůstane trvalou památkou na sběratele Antonína Prokopa, aukční dům AUREA Numismatika s.r.o. garantoval pravost všech nabízených kusů a v neposlední řadě zajistil kupcům po aukci vývozní povolení z Národního muzea a v několika případech dokonce mince dopravil šťastným vydražitelům. To vše posílilo důvěru zahraničních kupců a pomohlo k tomuto vyjímečnému výsledku obou aukcí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz